Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Συναυλία Τάξεων : "Παίζω …(με την) Μουσική"


Πρόγραμμα

Παιδική Χορωδία – Χαρωπά τα δυο μου χέρια τα χτυπώ

(Σχολή Κιθάρας)
  • Στη Γέφυρα Της Avignon, Γαλλικό Παιδικό Τραγούδι - Νικολαΐδου Σταματία (1Π) (ελληνικοί στίχοι, ελεύθερη μετάφραση: Νικολαΐδου Σταματία)
  • Ο Καλπασμός Του Ζορό, Παραδοσιακό Μεξικάνικο – Φιλιππουπολίτης Αντώνης (1Π)
  • Πέρα Στους Πέρα Κάμπους, Παραδοσιακό Ελληνικό – Μαντζώρου Ελιγία (2Π)
  • Scarborough fair, Μεσαιωνική Αγγλική Μπαλάντα – Βασιλική Σταματογιάννη (2Π)
(τάξη Ε. Βαΐτση)

Παιδική Χορωδία – Η Μικρή Ελένη

(Σχολή Εγχόρδων)
  • Allegretto, V.A.Mozart
  • Vivace, Brahms
(Τρίο Βιολιών) – Καμπερίδου Δήμητρα (2Π), Δουκέλης Βασίλης (2Π),
Λάμπου Δήμητρα(1Π) Συνοδεία πιάνου: Σουργκούνης Ευάγγελος(τάξη Α. Νάτσο)

Παιδική Χορωδία – Περπατώ-Περπατώ Εις Το Δάσος

(Σχολή Κιθάρας)

Αφιέρωμα στον Leo Brouwer, λίγα λόγια για τον συνθέτη από την Γεωργιάδου Αντιγόνη
  • Estudios Sencillos 4&5, Leo Brouwer – Γεωργιάδου Αντιγόνη (2Π)
  • Estudios Sencillos 10&1, Leo Brouwer – Παπαβλασόπουλος Κωνσταντίνος (3Π)
  • Estudios Sencillos 2&3, Leo Brouwer – Καρανικόλα Φωτεινή (2Π)
  • Danza Caracteristica, Leo Brouwer – Καραμπατζάκη Ζωή (ΥΚ) (τάξη Ε. Βαΐτση)
  • Usher Waltz, Nikita Koshkin – Σουβατζή Ελισάβετ (2A) (τάξη Φ. Κουτσοθόδωρου)
Ομάδα Μουσικοκινητικής Αγωγής – Ρυθμικό Παιχνίδι Ι

Ομάδα Μουσικοκινητικής Αγωγής – Ρυθμικό Παιχνίδι ΙΙ

(Σχολή Εγχόρδων)
  • 2 Ντουέτα, Rodionov – Τυροπώλης Μάριος (1Π)
  • Concerto nr.23(Α’ μέρος), Viotti – Μπαρμπούδη Ραφαηλία (ΥΚ)
  • Concerto in A-Moll(Α΄μέρος), Antonio Vivaldi – Λιόλιου Παναγιώτα (2Κ)
Συνοδεία πιάνου: Σουργκούνης Ευάγγελος(τάξη Α. Νάτσο)

(Σχολή Πνευστών)
  • Little March, D.G.Turk •Maiden Fair, English 16th Century •Cuckoo, Traditional –Σάββα Αλκμήνη (1Π) (κλαρινέτο, τάξη Δ. Λεοντζάκου)
  • Γαλλικός Χορός – Παπαϊωάννου Ευγενία (1Ε) (φλογέρα, τάξη Ε. Ματσίγκου)
  • Ο Κόγκος Και Ο Γάϊδαρος – Κουμαντσιώτη Ιφιγένεια (1Π) (φλάουτο, τάξη Ε. Ματσίγκου)
  • Partita No2 Courante, J.S.Bach – Φώτογλου Κωνσταντίνος (1Α) (φλάουτο, τάξη Β. Μπελομάζωφ)
(Σχολή Κρουστών)
  • Παίζουμε… Με Ρυθμό, Αυτοσχεδιασμός, Βίκυ Χουζούρη – Πατράλης Αλέξανδρος (2Κ), Γλυκίδου Γαβριέλλα-Χαριτούλα (1Ε), Κούρτογλου Παντελής (2Κ)
(τάξη Β. Χουζούρη)

(Σχολή Κιθάρας)
  • Νύχτωσε Νύχτα, Κατσιμίχα – Καϊμάκη Θεοδώρα (2Π), Ταχτατζής Αναστάσιος (2Κ)
  • Folias, Gaspar Sanz – Ταχτατζής Αναστάσιος (2Κ)
  • Τα Όνειρα Του Οδυσσέα, Αυτοσχεδιασμός – Ταχτατζής Καρυοφύλλης (1Π), Ταχτατζής Αναστάσιος (2Κ)
(τάξη Σ. Κρομμύδα)

Παιδική Χορωδία – Γύρω-Γύρω όλοι

(Σχολή Αρμονίου/Μπουζουκιού)

  • Discoclassic (Autorgαn 1) – Σίμης Ελευθέριος (3Ε)
  • Η Λίμνη Των Κύκνων, Τσαϊκόφσκι – Αθανασιάδου Χριστίνα (3Ε)
  • Πάμε Τσάρκα, Τσιτσάνης •Εγώ Δεν Έχω Βγάλει Το Σχολείο, Τσιτσάνης – Τσιντάρης Δημήτρης (5Ε)
(τάξη Γ. Αυγερινού)

(Σχολή Κρουστών)
  • Theme from New York-New York, J. Kander arr. M. Story – Πατράλης Αλέξανδρος (2Κ), Γλυκίδου Γαβριέλλα-Χαριτούλα (1Ε), Κούρτογλου Παντελής (2Κ)
(τάξη Β. Χουζούρη)
  • Παιδική Χορωδία – ‘Όταν Θα Πάω Κυρά Μου Στο Παζάρι
(Σχολή Εγχόρδων)
  • Gavotte, Georg Friedrich Handel •Rigaudon, Esprit Philippe Chedeville –Τσιάτσιαρης Αθανάσιος (2Π)
  • An Die Rose, M. Dahms – Κατσάρος Ζήσης (1Κ)
  • Menuett, J.S.Bach – Μαντζώρος Δημήτρης (1Κ)
  • Cotillon, Esprit Philippe Chedeville – Μηνοπούλου Μαρία-Αργυρώ (2Π)
(τάξη Θ. Πατσαλίδη)
  • Παιδική Χορωδία – Ήταν Ένας Γάϊδαρος
(Σχολή Εγχόρδων)
  • Mary Had A Little Lamp, Egon Sassmannshaus – Κοντός Κωνσταντίνος (1Π)
  • All The Little Hamsters, Egon Sassmannshaus – Ελαβάνογλου Αφροδίτη (1Π)
  • Andante, Sebastian Lee – Ντέμκα Ευδοκία (3Π)
  • Petit Jean, Egon Sassmannshaus (Κουαρτέτο Βιολοντσέλων)
  • Allegro, Sebastian Lee – Κουλαρμάνης Αθανάσιος (1Κ)
  • Tango, Bertold Hummel – Χατζοπούλου Άννα-Μαρία (2Κ)
  • Air, Henry Purcell (Τρίο Βιολοντσέλων) (τάξη Χ. Κόζαλη)
 Παιδική Χορωδία – Ο Καρακατσάνης

(Σχολή Κιθάρας)
  • Γυρίζω Τις Πλάτες Μου Στο Μέλλον, Τσακνής – Σακαρίδου Ελπίδα (1Ε),
Χατζηιωάννου Λαμπρινός (1Ε) (τάξη Σ. Σαρκαβάζη)
  • Valse, Jean Meinssonier – Αργυρόπουλος Θεόφιλος (2Π)
  • Un Dia De Noviembre, Leo Brouwer – Τσιάπανος Θεόδωρος (2Κ) (τάξη Α. Μακρή)
(Σχολή Εγχόρδων)
  • Contredanse, Esprit Philippe Chedeville – Χατζηκαλλινικίδου Άννα (3Κ),
Ατζέμης Αντώνης (2Π) (τάξη Ν. Ευθυμιάδη)
  • Menuett, Joseph Haydn •Gavotte Allemande, Nicolas Chedeville •Menuett, Joseph Bodin de Boismortier – Βαξεβανίδου-Συντελή Δήμητρα (2Κ)
  • Prelude+Gavotte (από τα 5 κομμάτια), Dimitri Schostakowitsch – Σέρπετος Ιωάννης (3Κ)
Συνοδεία πιάνου: Τοπουζίδου Αλεξάνδρα
  • Gigue, Joseph Bodin de Boismortier •Allegro, Wolfgang Amadeus Mozart –Κομμάτας Δημήτρης (2Κ)
  • Concerto n.9 op.104 (‘A μέρος), Ch. De Beriot – Θεοδώρου Χριστίνα (3Μ)
Συνοδεία πιάνου: Τοπουζίδου Αλεξάνδρα

(τάξη Θ. Πατσαλίδη)

(Σχολή Εγχόρδων)

  • Σερενίτσα, Χορευτικό Ευξείνου Πόντου •Αητέν’ς Επεριπέτανεν, Ακριτικό Ευξείνου Πόντου – Καραφυλλίδης Θεόδωρος (1Ε)
(λύρα πόντου, τάξη Α. Στεφανίδη)
  • Παιδική Χορωδία – Τερατάκι Τσέπης • Ντούκου-Ντούκου Μηχανάκι • Ο Παλιάτσος • Γιαρέμ-Γιαρέμ • Κεφάλι-Ώμοι-Γόνατα και Πόδια
Διδασκαλία/Διεύθυνση: Ευθυμιάδης Νίκος